Haberler
 MORBİT OBEZ HASTALARA MÜJDE...
 NEZLE VE GRİPTEN NASIL KORUNABİLİRİZ...
 GÖZ TEMBELLİĞİNE DİKKAT...
 MEDİKAL ONKOLOJİ KLİNİĞİ YENİDEN HİZMETE AÇILDI.
 MİDE BALONUYLA ZAYIFLAYACAK...
 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ...
 OBEZİTE İLE MÜCADELE EDİN...
 DDH'DE ATATÜRK SAYGIYLA ANILDI...
 MUTLAKA GENETİK DANIŞMANLIĞA BAŞVURUN...
 DÜĞÜNDEN ÖNCE HASTA ANNEYE ZİYARET...
 BUJİ DİLATASYON (GENİŞLETME) YÖNTEMİYLE SAĞLIĞINA KAVUŞTU.
 DDH'DE YÖNETİMİ GÖZDEN GEÇİRME TOPLANTISI...
 SİSTİTTEN KORUNMAK İÇİN GÜNDE 8 BARDAK SU İÇİLMELİ
 TRSM HASTALARINA PLAKET...
 HASTANE YÖNETİMİNDEN BAYRAM ZİYARETİ...

Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

"BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN"
Denizli Devlet Hastanesi Baş Eczacı Kamile Özel akılcı ilaç kullanımının öneminden bahsederken, hastaların ilaç kullanımında yapması gerekenlere değindi.

 

Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerinin akılcı ilaç kullanımı olarak adlandırılabileceğini söyleyen Kamile Özel, toplumda bilinçli ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabileceğini belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi olarak akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak için 2011 yılında Akılcı İlaç Komisyonu kurulduğunu söyleyen Özel şöyle devam etti : “ Akılcı ilaç kullanımında, halkın sağlığı ve toplumun çıkarları gözetilir.  Bu doğrultuda hastanın probleminin hekim tarafından doğru konması gerekir.  Doğru teşhis konduktan sonra ilaçlı tedavi uygulanacaksa, uygun ilacın dozunun ve süresinin iyi belirlenmesi gerekir. Yine doktor tarafından reçetenin uygun yazılması gerekir. Bu bağlamda hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta Akılcı İlaç Kullanımı’nı sağlayan önemli bir üçgendir” dedi.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda hastaların yapması gerekenlere değinen Baş Eczacı Kamile Özel hastaların, hastanelere gelirken kullandıkları ilaç varsa mutlaka yanında getirmelerini söyledi. Özel : “ İlaç kullanımında tüketimi azaltmak ve ilaçlarla ilgili sorunları en aza indirmek için hastalarımıza da büyük görevler düşmektedir.  Hastalarımız hastaneye gelirken kullandıkları ilaçları yanında getirmeli ve doktoruna herhangi bir rahatsızlığından dolayı kullandığı ilaç varsa mutlaka söylemelidir. Hastalarımız doktorlarının söylediği şekilde ilaçlarını kullanmalıdır. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda ülkemizde büyük bir sıkıntı vardır. Hastalar kulaktan dolma bilgilerle eczanelere giderek antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları reçetesiz almakta ve doktora danışmadan kullanmaktadır. Bu durum hastanın iyileşmeden daha da kötüye gitmesine yol açabilir” diyerek sözlerini tamamladı.28.03.2013