Haberler
 BOĞAZ ENFEKSİYONUNDAN SONRA KALBİNİZE BAKTIRIN...
 BOTOKSLA MİGRENDEN KURTULUN...
 ERKEKLER BU HABERE DİKKAT...
 İŞİTME KAYIPLARINDAN ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ...
 TIP BAYRAMI HAFTASI ETKİNLİKLERİ
 DOĞUMSAL GÖZ YAŞI KANAL TIKANIKLIĞI ÖNEMSENMELİ...
 110 CMLİK KADININ 46 CMLİK ÇOCUĞU OLDU...
 ÇOCUKLARDA ENFEKSİYON VE ALT ISLATMAYA DİKKAT...
 GEBELİKTE DAMAR TIKANIKLIĞINA DİKKAT...
 MEHMET ÖZKAN EMEKLİ OLDU...
 KARDA ELLER CEPTE YÜRÜMEYİN...
 KALP HASTALARI DİKKAT...
 NEŞELİ KALPLER TİYATRO GRUBU BÜYÜLEDİ...
 ÇOCUK SERVİSİNE YENİ İKİ YAN DAHA EKLENDİ...
 AYAKLARINIZI TEMİZ VE KURU TUTUN...

Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

"BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN"
Denizli Devlet Hastanesi Baş Eczacı Kamile Özel akılcı ilaç kullanımının öneminden bahsederken, hastaların ilaç kullanımında yapması gerekenlere değindi.

 

Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerinin akılcı ilaç kullanımı olarak adlandırılabileceğini söyleyen Kamile Özel, toplumda bilinçli ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabileceğini belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi olarak akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak için 2011 yılında Akılcı İlaç Komisyonu kurulduğunu söyleyen Özel şöyle devam etti : “ Akılcı ilaç kullanımında, halkın sağlığı ve toplumun çıkarları gözetilir.  Bu doğrultuda hastanın probleminin hekim tarafından doğru konması gerekir.  Doğru teşhis konduktan sonra ilaçlı tedavi uygulanacaksa, uygun ilacın dozunun ve süresinin iyi belirlenmesi gerekir. Yine doktor tarafından reçetenin uygun yazılması gerekir. Bu bağlamda hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta Akılcı İlaç Kullanımı’nı sağlayan önemli bir üçgendir” dedi.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda hastaların yapması gerekenlere değinen Baş Eczacı Kamile Özel hastaların, hastanelere gelirken kullandıkları ilaç varsa mutlaka yanında getirmelerini söyledi. Özel : “ İlaç kullanımında tüketimi azaltmak ve ilaçlarla ilgili sorunları en aza indirmek için hastalarımıza da büyük görevler düşmektedir.  Hastalarımız hastaneye gelirken kullandıkları ilaçları yanında getirmeli ve doktoruna herhangi bir rahatsızlığından dolayı kullandığı ilaç varsa mutlaka söylemelidir. Hastalarımız doktorlarının söylediği şekilde ilaçlarını kullanmalıdır. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda ülkemizde büyük bir sıkıntı vardır. Hastalar kulaktan dolma bilgilerle eczanelere giderek antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları reçetesiz almakta ve doktora danışmadan kullanmaktadır. Bu durum hastanın iyileşmeden daha da kötüye gitmesine yol açabilir” diyerek sözlerini tamamladı.28.03.2013

Sağlık Bakanlığı Denizli Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi
Ana Sayfa | Kurumsal | Tıbbi Birimler | Halkla İlişkiler | İhaleler | Basından | DDH Etkinlik | İletişim | Engelsiz