Haberler
 GÖZ TANSİYONUNA DİKKAT EDİN
 ÇİLENGİRDEN HASTANEYE VEDA
 HASTANE YÖNETİMİNDEN BAYRAM ZİYARETİ
 HASTANE YÖNETİMİNDEN ÖZSOY'A ZİYARET
 KLİMANIN KARŞISINA OTURMAYIN
 HASTA VE HASTA YAKINLARI İLE HASTANE PERSONELİ İFTARDA BULUŞTU
 ORGANLARI İLE 3 KİŞİNİN HAYATI KURTULDU
 TRSMDEN KADIN DOĞUM SERVİSİNE ANLAMLI HEDİYE
 YAŞLI ÇİFT ŞİFAYI DDH'DE BULDU
 GASTRO KLİNİĞİNDE YENİ UYGULAMA
 HAMİLELER BU HABERE DİKKAT...
 AMATEMDE VOLEYBOL TURNUVASI
 HASTANE ÇALIŞANLARINA İLETİŞİM EĞİTİMİ VERİLDİ
 KARNE BAŞARI GÖSTERGESİ DEĞİLDİR
 HASHİMOTO TİROİDİNE DİKKAT...

Nasıl Muayene Olursunuz?
Anlaşmalı
Kurumlar
Halkla İlişkiler
İhaleler
Fotoğraf Galerisi
Yemek Listesi
Kamu Hizmet Envanteri
Kamu Hizmet Standartları
"BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANMAYIN"
Denizli Devlet Hastanesi Baş Eczacı Kamile Özel akılcı ilaç kullanımının öneminden bahsederken, hastaların ilaç kullanımında yapması gerekenlere değindi.

 

Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerinin akılcı ilaç kullanımı olarak adlandırılabileceğini söyleyen Kamile Özel, toplumda bilinçli ilaç kullanımının yaygınlaştırılmasıyla ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabileceğini belirtti.

Denizli Devlet Hastanesi olarak akılcı ilaç kullanımında farkındalık oluşturmak için 2011 yılında Akılcı İlaç Komisyonu kurulduğunu söyleyen Özel şöyle devam etti : “ Akılcı ilaç kullanımında, halkın sağlığı ve toplumun çıkarları gözetilir.  Bu doğrultuda hastanın probleminin hekim tarafından doğru konması gerekir.  Doğru teşhis konduktan sonra ilaçlı tedavi uygulanacaksa, uygun ilacın dozunun ve süresinin iyi belirlenmesi gerekir. Yine doktor tarafından reçetenin uygun yazılması gerekir. Bu bağlamda hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim, ilacı uygun şartlarda sağlayan eczacı ve ilacı uygulayan hemşire veya hasta Akılcı İlaç Kullanımı’nı sağlayan önemli bir üçgendir” dedi.

Akılcı ilaç kullanımı konusunda hastaların yapması gerekenlere değinen Baş Eczacı Kamile Özel hastaların, hastanelere gelirken kullandıkları ilaç varsa mutlaka yanında getirmelerini söyledi. Özel : “ İlaç kullanımında tüketimi azaltmak ve ilaçlarla ilgili sorunları en aza indirmek için hastalarımıza da büyük görevler düşmektedir.  Hastalarımız hastaneye gelirken kullandıkları ilaçları yanında getirmeli ve doktoruna herhangi bir rahatsızlığından dolayı kullandığı ilaç varsa mutlaka söylemelidir. Hastalarımız doktorlarının söylediği şekilde ilaçlarını kullanmalıdır. Ayrıca bilinçsiz ilaç kullanımı konusunda ülkemizde büyük bir sıkıntı vardır. Hastalar kulaktan dolma bilgilerle eczanelere giderek antibiyotik, ağrı kesici gibi ilaçları reçetesiz almakta ve doktora danışmadan kullanmaktadır. Bu durum hastanın iyileşmeden daha da kötüye gitmesine yol açabilir” diyerek sözlerini tamamladı.28.03.2013