Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

HABER ARŞİVİ:


ORTOPEDİK AYAKKABI UYARISI

Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, ayak problemlerinde ortopedik ayakkabıların tedavi edici özelliğinin olmadığını söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, en sık karşılaşılan ayak problemlerinin başında gelişimsel düztabanlık,  doğuştan çarpık ayak ve topuk, tırnak batmaları, nasırlar, yüksek topuk ve dar burunlu ayakkabıların kullanılmasıyla ayak başparmaklarında meydana gelen şekil bozuklukları ve ayak ağrılarının geldiğini söyledi. Er, şöyle konuştu: “Çocuklarımızdaki ayak rahatsızlıkları doğuştan var olabildiği gibi sonradan da meydana gelebilir. Ayak sorunlarını iki şekilde sınıflandırabiliriz. Birincisi gelişimsel düztabanlık, ikincisi ise doğuştan çarpık ayaktır. Düztabanlık aslında önemli bir sorun olmayıp çocuklarımızın yaklaşık %70-80'inde görülebilir. Düztaban olan çocuklarda hafif taban çökmesi ve içe basma görülür. Tedavi için verilen ortopedik botların, tabanlıkların veya ayakkabıların hiç bir tedavi edici etkisi bulunmamaktadır. Ortopedik tıp camiası bu tedavi yöntemlerini 1950 yılından 1970 yılına kadar araştırmış ve bu durumdaki hastaların tedavisinde tabanlık ya da özel ayakkabıya gerek olmadığına karar vermiştir. Doğuştan çarpık ayak dediğimiz ayakları içe dönük olarak doğan bebeklerin toplumumuzda görülme sıklığı %0,1'dir. Bu oran çok yüksek bir orandır. Erkek çocuklarımızda kız çocuklarımızdan 5–6 kat daha sık görülmektedir ve çok ciddi bir ayak sorunudur. Bu hastalarımıza erken dönemde düzeltici alçı tedavisi ya da ortopedik cerrahi tedavi uygulanır. Doğuştan çarpık ayaklı olan hastalarımızda erken tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ortopedik rahatsızlıkları olan hastaların tedavisinde ortopedik ayakkabı kullanmanın gerekli olduğu durumlar sınırlı da olsa vardır. Fakat bu hastalıklar küçük bir gruptur ve özel ortopedik protez atölyelerinde özel kalıplarla yapılan ayakkabılardır. Bu ayakkabılar her yerde yapılamazlar ve çarpık ve iç dönük ayakların conservatif veya cerrahi tedavilerinin sonrasında kullanılırlar” dedi.

“Ortopedik ayakkabıların tedavi edici özelliği yoktur”

Tabanlık ve ortopedik bot gibi dıştan destekli ayak tedavilerinin, ayakların gelişimi ile ilgili hiçbir şeyi değiştirmediğini ve ailelerin bütçelerine ağır yükler getirdiğine dikkat çeken Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Erdoğan Er, ayakkabı seçerken dikkatli olunması gerektiğini ifade etti. Er, şöyle konuştu: “İnsanın en karmaşık organlarından birisi olan ayaklarımız vücut ağırlığımızın tamamını yere aktaran ve bizleri ayakta tutan bir organımızdır. Bu organımızın sağlığı özellikle çocuklarımızda büyük önem taşımaktadır. Ömrümüz boyu ayaklarımız bizleri taşımakta ama bizler ayaklarımıza yeterince önem vermemekteyiz. Bunun en belirgin örneği, ayakkabılarımızı seçerken sağlıklı seçmememiz, ayakkabılarımızı üretirken sağlıklı üretmememiz veya ticari gayeler adına ortopedik denilen birtakım pabuçları satın almamızdır. Bu şekilde davranarak ayaklarımızın sağlığını biraz da bizler bozmaktayız. Günümüzde tabanlık ve ortopedik bot gibi dıştan destekli ayak tedavilerinin, ayakların gelişimi ile ilgili hiçbir şeyi değiştirmediğini ve daha çok ailelerin bütçelerine ağır yükler getirdiğini, ayrıca çocukların da ayaklarını rahatsız ettiğini özellikle belirtmek istiyor ve çocuklarımıza yumuşak, hafif ve rahat kullanımı olan ayakkabıların seçilmesini öneriyorum” diye konuştu.


27.09.2010


Sağlık Bakanlığı Denizli Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi
Ana Sayfa | Kurumsal | Tıbbi Birimler | Halkla İlişkiler | İhaleler | Basından | DDH Etkinlik | İletişim