Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

HABER ARŞİVİ:


ALZHEİMER HASTASINA NASIL DAVRANDIĞINIZ ÖNEMLİ

   Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri uzmanı Uz.Dr.Taner Değirmenci, Alzheimer Hastalığının (AH)  demansa yol açan hastalıklar arasında en sık görüleni olduğunu belirtti. Sinsi başlayan, genellikle yavaş olarak ilerleyen ve bellek problemleriyle kendini gösteren bir beyin hastalığı olan Alzheimer için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi.  

   Uz.Dr.Taner Değirmenci, Alzheimer Hastalığının en cok rastlanılan bunama hastalıklarından biri olduğunu ve 50 yaşından itibaren yavaş yavaş  her iki cinste de genetik ilişkili ortaya cıkabileceğini belirtti. Bu hastalığın tüm ırklarda ve her türlü eğitimsel, ekonomik alt yapıda gelişebildiğini ve hastalığın en sık ortaya cıkış belirtisinin  tekrarlayıcı bellek kusurları olduğunu ifade eden Değirmenci; "Kişi  bu kusurların farkındadır ama önüne gecemez. Bir süre sonra bu durum yakınları ve çevresi tarafından farkedilir. Bu aşamada yapılan başvurularda hastalığın erken tanısı konabilir. Erken tanı hastalığın tedavisi ve ilerlemenin kontrolu icin önemlidir” dedi.

   Alzheimer hastalığının belirtileri hakkında da açıklamada bulunan Uz.Dr.Taner Değirmenci; Alzheimer olan kişilerde bellek problemleri ve kognitif yıkım (düşünme ve nedenselleştirmede güçlük) vardır. Bu kişiler giderek tek başlarına yaşamayı başaramaz hale gelirler. Karar vermede güçlük çekme, kelime yetersizliği , düşüncelerini tamamlamada zorlanma gibi sıkıntılar yaşarlar. Kimi hastalarda kişilik ve davranış değişiklikleri de görülebilir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde hastalar evden çıkıp kaybolabilirler. Gece ve gündüzü ayırt edemeyip gece yarısı kalkıp giyinip evden dışarı çıkmak isteyebilirler. Görmede, tat almada ve koku almada kayıpları ortaya çıkabilir” dedi. Uz.Dr Taner Değirmenci, bu sıkıntıların sadece Alzheimer hastaları için değil aynı zamanda hastanın yakınları ve sevdikleri için de oldukça güç olduğunu belirtti. Değirmenci, Alzheimer hastası ile ilgilenen kişilere bazı önerilerde bulundu; “Hastalığın erken evrelerinde ortaya çıkan bellek bozuklukları ile baş edebilmek amacı ile liste, not, takvim gibi anımsatıcılar kullanılabilir. Ancak ileri dönemlerde hasta artık bu faktörlerden yararlanamaz hale gelir. Kişiye sürekli gün, ay ve yıl anımsatılabilir. Hatırlayamama probleminin depresif  duygu durumu yaratmaması için fotoğrafların ve eşyaların üzerine hatırlatıcı notlar konulabilir. Yine odaların üzerine isimleri yazılabilir ya da ilgili resimler konulabilir” dedi.

   Alzheimer hastası ile iletişim kurmanın da zor olduğunu ifade eden Uz.Dr.Taner Değirmneci, hasta ile konuşurken basit kelimeler ve kısa cümleler kullanılmasını önerdi. Değirmenci “ Ses tonunuz hafif ve nazik olsun. Alzheimer olan bir kişiyle çocuk gibi ya da o orada yokmuş gibi konuşmayın. Ona ismi ile hitap edin böylece konuşmadan önce onun dikkatini çekebilirsiniz. Öfke ve ajitasyon işaretleri açısından dikkatli olun böyle bir durumda nazikçe yardım edin ya da hastanın ilgisini başka bir yöne çekmeye çalışınız. Kişinin hoşuna giden aktiviteler seçin ve bunu her zaman günün aynı saatlerinde yaptırmaya çalışın” dedi.

 


27.07.2011


Sağlık Bakanlığı Denizli Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi
Ana Sayfa | Kurumsal | Tıbbi Birimler | Halkla İlişkiler | İhaleler | Basından | DDH Etkinlik | İletişim