Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

HABER ARŞİVİ:


SÜNNET POLİKLİNİĞİ RANDEVULARI BAŞLADI

Denizli’nin tek sünnet polikliniği olma özelliğini barındıran Denizli Devlet Hastanesi Sünnet Polikliniği okulların tatile girmesiyle birlikte kapılarını tekrar açtı. Aileler polikliniğe başvurup çocuklarını ücretsiz sünnet ettirebilecek.

Okulların yarıyıl tatiline girmesiyle birlikte Denizli Devlet Hastanesi Sünnet Polikliniği de hizmet vermeye başladı. Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahi Uzmanı Doktor Fahri Karaca 2010 - 2011 yılları içerisinde 2 bin 145 çocuğu sünnet ettiklerini söyledi ve şöyle devam etti: “Dünyada en çok yapılan cerrahi işlem sünnettir ve tüm dünyadaki erkeklerin %25’i, ülkemizde ise %99’u hayatlarının belirli bir döneminde sünnet olmaktadır. Sünnet çocuğunun yaşı ve mevsimi konusunda kesin bir kural olmamakla birlikte Amerika’da ve batı ülkelerinde genellikle çocuklar 0-2 yaş aralığında, Yahudilerde ise 8. günde sünnet uygulanmaktadır. Ülkemizde çocuklar çoğunlukla okul çağına yakın veya ilkokul yıllarında ergenlik çağına girmeden sünnet edilmektedirler. Hastanemizde yaptığımız 2 bin 145 çocuğun yaşlarına baktığımızda Denizli’de sünnet yaş ortalaması 7 olarak saptanmıştır” dedi.

Sünnetin yaz veya kış aylarında yapılmasının çok büyük bir önemi olmadığını belirten Dr. Karaca, sünnet için en ideal yaşın ya 1-2 yaş aralığında genel anestezi ile ya da 6 yaşından sonra psikolojik olarak hazır olan çocuklarda sınırlı uyuşturma ile daha uygun olduğunu belirtti. Ayrıca 2-6 yaş aralığında çocukların iğdişlik korkusu nedeniyle sünnet edilmesinin uygun olmadığını anlatan Karaca, bu dönemde sünnet için ısrarcı olan ailelere ise çocuklarına genel anestezi ile sünnet yaptırmalarını tavsiye etti.

Sünnetin basit bir cerrahi işlem gibi görünse de gerekli sağlık şartlarına uyulmadığında ve uzman olmayan kişilerce yapıldığında ciddi sorunlar  ortaya çıkarabileceğini ifade eden Fahri Karaca Denizli ilinde bu sorunu azaltabilmek amacıyla 2006 yılından beri Denizli Devlet Hastanesi’nde hizmet vermekte olan sünnet polikliniğinin yarıyıl tatilinde de hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.


19.01.2012


Sağlık Bakanlığı Denizli Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi
Ana Sayfa | Kurumsal | Tıbbi Birimler | Halkla İlişkiler | İhaleler | Basından | DDH Etkinlik | İletişim