Nasıl Muayene Olursunuz?


Anlaşmalı
Kurumlar


Halkla İlişkiler


İhaleler


Fotoğraf Galerisi


Yemek Listesi


Kamu Hizmet Envanteri


Kamu Hizmet Standartları

HABER ARŞİVİ:


"ÇOCUKTA İDRAR YOLLARI ENFEKSİYONU KALICI HASAR YARATABİLİR"

         Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Dr. Yeşim Edirne, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun ciddiye alınması gerektiğini ve özellikle her küçük çocukta nedeni belli olmayan yüksek ateşin araştırılması gerektiğini söyledi.

 

         Çocuklarda görülen idrar yolları enfeksiyonlarının, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık rastlanan enfeksiyon hastalığı olduğunu belirten Uz. Dr. Yeşim Edirne, bu hastalığın çocuklarda kalıcı böbrek hasarına yol açabileceğini vurguladı. Edirne;” İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda sık görülür. Erkeklerde, 1 yaştan önce idrar yolu enfeksiyonu daha sık görülür. Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren erkek çocuklarda sünnet ile tedbir almak mümkündür. Bu hastalıkta erken tanı ve tedavi yapılamazsa, sonuç böbrek yetmezliği olabiliyor. İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonun en önemli sebebi bakterilerdir.  İdrarda normalde bakteri bulunmaz.  Mesane veya böbreğe bakteri girip idrarın içinde çoğalırsa idrar yolu enfeksiyonu meydana gelir. Bu tür enfeksiyonların en yaygını sistit bir diğer adıyla mesane enfeksiyonudur. Bir diğer tür enfeksiyon böbrek iltihabıdır, piyelonefrit olarak da adlandırılır. Böbrekte hasarın tamiri olmadığı için piyelonefrit istenmeyen bir durumdur.” dedi.

         Çocuklarda özellikle yüksek ateş ortaya çıktığında idrar yolu enfeksiyonlarından şüphelenilmesi ve bu yönde de inceleme yapılması gerektiğini belirten Uz. Dr. Yeşim Edirne, belirtilerin çocuğun yaşına ve enfeksiyonun düzeyi ve ağırlığına göre değiştiğini kaydetti ve şöyle devam etti; “Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ateşsiz de seyredebilir. Fakat genelde belirtiler çocuğun yaşına göre değişiklik gösterir. Yenidoğan döneminde yüksek ateş, sarılık, emmeme, kilo alamama, huzursuzluk, konvülsiyon gibi bulgular görülebilir. Süt çocuklarında da iştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, solukluk, huzursuzluk gibi belirtiler ortaya çıkar. Büyük çocuklarda ise belirtiler daha yönlendiricidir. Karın ağrısı, az veya sık idrara çıkma, yanma, kanlı idrar, ateş ve idrar kaçırma gibi bulgular bulunabilir. Ateş çok yüksek seyrediyorsa, kusma, yan ağrısı varsa piyelonefriti ( böbrek iltihabını ) akla getirir. Bu durumda böbreklerin zarar görmemesi için tedaviye hemen başlanması gerekir” diye konuştu.

         Uz. Dr. Yeşim Edirne, idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için ailelere bazı uyarılarda da bulundu; Bebeklerde bezi sık değiştirip altının kirli kalmamasını sağlamanın, özellikle kızlarda alt temizliğini önden arkaya doğru yapmanın önemli olduğunu söyledi. Edirne son olarak şunları ifade etti; “Özellikle okul çağındaki çocuklar, okulda uzun saatler boyunca tuvalete gitmeden eve gelebiliyorlar ve böylece idrarın uzun süre mesanede kalması nedeniyle enfeksiyonlara zemin hazırlanıyor. Bunu önlemek için çocuklar idrarını uzun süre tutma konusunda uyarılmalıdır. Ayrıca bol su içilmesi de, idrar yolu enfeksiyonundan koruyucu bir önlemdir.”


17.02.2012


Sağlık Bakanlığı Denizli Sağlık Müdürlüğü Denizli Devlet Hastanesi
Ana Sayfa | Kurumsal | Tıbbi Birimler | Halkla İlişkiler | İhaleler | Basından | DDH Etkinlik | İletişim